Pogovorni večer Ali je v peklu kaj vroče?

V sredo, 6. novembra 2024 smo po študentski maši ob 19. uri v prostorih Unizup imeli pogovorni večer z nekdanjim mariborskim nadškofom dr. Marjanom Turnškom.

Ali je v peklu res kaj vroče, kaj se v resnici z nami zgodi po smrti, so nebesa in pekel res kraj ali kaj drugega so le nekatera od vprašanj, ki so nas študente zanimala še pred pogovorom. Vprašanja smo imeli možnost pripraviti in oddati že pred dogodkom, tam pa so nato usmerjala naš pogovor z nadškofom.

Najprej nas je bivši predavatelj teološke fakultete nekoliko spravil v zadrego z anekdoto iz profesorskih dni, ko je predaval izbirni predmet o demonologiji, ki se je študentom po naslovu očitno zdel tako privlačen kot naš pogovorni večer o peklu – če bi se naslov navezoval na nebesa verjetno ne bi bil tako mikaven in tudi obisk bi bil nekoliko manjši.

Debato o tej precej abstraktni in zahtevni tematiki smo začeli pri osnovah, najprej smo razčistili kaj nebesa, vice in pekel sploh so, da so to stanja duha in nimajo časovne in prostorske razsežnosti, kot ju poznamo mi. Pekel torej ni zamrznjen korenček v devetih krogih ali soba z zaklenjenimi vrati, kot nam to predstavita Dante in Sartre. Človeku je to namreč bilo razodeto in predstavljeno na njemu razumljiv in poznan način, zato imamo v umetnosti toliko različnih predstav o peklenskem pogubljenju. To je dr. Turnšek povezal tudi z Marijinimi prikazovanji, na primer v Fatimi, kjer se je mladim pastirčkom prikazala takšna, kot so jo poznali iz domače župnijske cerkve. Dotaknili smo se tudi vic, ki so kot pripravljalen prostor za vstop v nebesa. Tistim, ki se tako pripravljajo na vstop v večno slavo pa lahko z molitvijo, odpustki in darovanjem svetih maš zanje veliko pomagamo tudi mi. V tem delu smo se lepo navezali tudi na minula prazika Vseh svetih in Vernih duš.

Debata se je nato zelo razživela, saj smo študenti imeli ogromno sprotnih vprašanj. Gospod Turnšek se je vedno zelo potrudil in odgovarjal na nam razumljiv način, čeprav je to pri tako zahtevni tematiki zelo težko. Pogovor pa je pogosto popestril tudi s svojo provokativnostjo. Po smrti se bomo še zadnjič morali odločiti za ali proti Jezusu, torej za ali proti odrešenju. Ob tem smo se začeli spraševati ali je vseeno, kaj počnemo v tem življenju, če se trudimo za dobro ali ne, saj bo najbolj pomembno to, kar bomo izbrali potem. Ali so, če so se na koncu odločili za Jezusa, odrešenje dosegli tudi posamezniki, ki so človeštvu skozi zgodovino povzročili veliko gorja? In če Bog lahko odpusti vse naše grehe, ali je obstoj pekla sploh smiseln? Naš sogovornik nam je ob tem vprašanju odgovoril, da ja. Obstoj pekla je nujen zaradi človekove svobodne volje, saj se prosto lahko odločimo za zlo ali dobro. Dodal pa je, da sam verjame, da je pekel prazen, saj bi že ena sama duša v peklu pomenila Božji neuspeh.

Dotaknili smo se tudi paranormalnih pojavov, tako imenovanih cahnov in nekaterih nadnaravnih sposobnosti določenih svetnikov, ki so lahko med molitvijo lebdeli ali pa hkrati bili na dveh krajih.

Ker smo se veliko novega naučili in je ogromno vprašanj še ostalo odprtih smo nadškofa že povabili na še kakšen dodaten pogovorni večer. Še vedno pa odprto ostaja naslovno vprašanje pogovora, ali so temperature v peklu zares toliko višje kot pri nas 🙂

Manca Popošek in Ana Pleteršek