VELIKA NOČ
Na velikonočni ponedeljek, 21. aprila 2025, je v Gospodu zaspal sveti oče Frančišek.
Papež Frančišek, 266. papež Katoliške Cerkve, je umrl v 88. letu starosti. Rodil se je kot Jorge Mario Bergoglio v Buenos Airesu v Argentini in je bil prvi papež iz Amerike, južne poloble in jezuitskega reda.
Papež Frančišek, na sedež apostola Petra izvoljen leta 2013, je Cerkev vodil več kot desetletje. Njegov pontifikat je zaznamovalo ponižno služenje Božjemu ljudstvu, usmiljenje in zavezanost marginaliziranim. Znan je bil po svojem manj formalnem pristopu k papeževanju, kar je pokazal že takoj na začetku, ko se je namesto bivanja v apostolski palači odločil za bivanje v Domu svete Marte. V času svojega pontifikata je zvesto oznanjal evangelij in vero v Jezusa Kristusa, osredotočal se je na vprašanja, kot so podnebne spremembe, medverski dialog in gospodarska neenakost. Njegove enciklike, med drugim “Laudato si'” o upravljanju okolja in “Fratelli tutti” o družbenem prijateljstvu, odražajo te prednostne naloge. Papež Frančišek je sprožil tudi reforme v Vatikanu in spodbujal sinodalnost, ki spodbuja odprt dialog in posvetovanje znotraj Cerkve. Čeprav se je v poznejših letih soočal z zdravstvenimi težavami, je ohranil aktiven urnik in se še naprej zavzemal za pravičnost in sočutje na svetovnem prizorišču.
Prostori Unizup so odprti
➡️ V torek od 9.00 do 12.00
➡️ Vsako sredo po 15.00
Ali po dogovoru za pogovor ali sv. spoved.
Vabljeni! 😊
SVETA MAŠA
23. aprila, ob 19. uri lepo vabljeni k redni študentski sveti maši v Mariborski stolnici. 💒✨
Pri sveti maši se bomo še posebej spomnili in skupaj molili za pokoj duše papeža Frančiška
Po sveti maši sledi velikonočno praznovanje in druženje.
VEČER ZA ETIKO
Srečanje medicinske skupine bo v v torek, 22. aprila, ob 20. uri v prosotorih UNIZUP.
🧗♀️ Zdravniško posredovanje pri nesreči v kraški jami
Tema srečanja bo izhajala iz lanskega predmeta etike, kjer sta gostovali zdravnica in medicinska sestra, ki sta bili neposredno vključeni v zahtevno reševalno akcijo v kraški jami. Njuna izpoved je bila izjemna in je spodbudila razmislek o pomembnih vprašanjih:
-
Kako usklajevati službo, družino, prosti čas in hobije – posebej, kadar gre za dejavnosti, ki človeka v celoti angažirajo?
-
Kje je meja med dolžnostjo pomagati in odgovornostjo do sebe ter svojih bližnjih?
-
Kdaj postane reševanje drugega človeka tudi potencialna neodgovornost do tistih, ki rešujejo?
Srečanje bo ponudilo priložnost za poglobljen razmislek, pogovor in iskanje odgovorov na vprašanja, ki se dotikajo tako poklicnega kot osebnega življenja.
Vabljeni, da si rezervirate datum in se pridružite.
Medicinska skupina – srečanje v Celju
V petek, 25. aprila, popoldne se bo naša medicinska skupina odpravila na srečanje z medicinsko skupino, ki deluje v Ljubljani. Srečanje bo potekalo v Domu sv. Jožefa v Celju. Tam si bomo ogledali njihove prostore, se srečali z zaposlenimi in pobliže spoznali, kako poteka duhovna oskrba ter vsakodnevno delovanje doma.
ŠPORT
Kdaj? Vsak torek od 18.00 do 20.00 ure
Kje? Srednja gradbena šola Maribor, Smetanova ulica 35
Poleg športnih aktivnosti so vam na voljo tudi:
✔️ Fitnes
✔️ Pinkponk (namizni tenis)
Pridite in se razgibajte, sprostite in uživajte v dobri družbi! 😊
NAPOVEDUJEMO
OBNOVA STOLNICE
OBNAVLJAMO NAŠO STOLNICO – NAJ NAŠ BISER ZOPET ZABLESTI!
Stolnica v Mariboru ni le cerkev – je duhovno središče, kulturni biser in del naše zgodovine. S svojo romansko-gotsko arhitekturo, baročnimi dozidavami ter bogato dediščino je pomembno romarsko središče in dom blaženega Antona Martina Slomška. V njej je molil tudi sveti papež Janez Pavel II.
V njej pa tudi študentje obhajamo svoja bogoslužja.
Po obnovi strehe leta 2021 želijo v Stolni župniji v svetem letu začeti s prenovo notranjosti:
🔸 Restavriranje glavnega oltarja
🔸 Prenova stenskih opleskov
🔸 Posodobitev elektroinštalacij
🔸 Boljša razsvetljava
🔸 Obnova orgel
SVETO LETO
Leta 1300 smo v Katoliški cerkvi začeli z rednim obhajanjem svetih jubilejnih let, v začetku vsakih 50 let, potem pa na vsakih 25 let. Vmes je bilo tudi nekaj izrednih svetih let.
Tokratno redno jubilejno leto bo potekalo pod geslom »Romarji upanja«.
Logotip sestavljajo štiri stilizirane figure, ki predstavljajo človeštvo s štirih koncev sveta. Druga drugo podpirajo, kar kaže na solidarnost in bratstvo, ki morata združiti narode, zadnja figura pa objema križ. Slednje ni le znamenje vere, ampak tudi upanja, ki ga ne smemo nikoli opustiti, saj ga potrebujemo vedno, še posebej pa v trenutkih največjih stisk.
Koristno je opazovati valove, ki so pod njimi in se gibljejo, kar kaže, da življenjsko romanje ne teče vedno v mirnih vodah. Pogosto osebne preizkušnje in svetovni dogodki klic k upanju narekujejo z večjo intenzivnostjo. Zato je treba podčrtati spodnji del križa, ki je podaljšan in se spreminja v sidro, kjer gospoduje valovom. Kot vemo, se sidro pogosto uporablja kot prispodoba upanja. Sidro upanja je namreč v pomorskem žargonu ime za rezervno sidro, ki ga plovila uporabljajo za nujne situacije, da bi stabilizirala ladjo med nevihto.
Ne spreglejmo dejstva, da podoba kaže, kako romanje ni stvar posameznika, ampak skupnosti, ki ima rastočo dinamiko in vse bolj teži h križu. Križ nikakor ni statičen, ampak je tudi ta dinamičen, saj se sklanja k človeštvu, kot da mu gre naproti in ga ne pušča samega, temveč mu ponuja gotovost prisotnosti in varnost upanja. Na koncu je v zeleni barvi jasno viden moto jubileja 2025, Romarji upanja.
Papež Frančišek je napisal molitev v pripravi in obhajanju jubilejnega leta 2025. Vabljeni, da molitev “vzamemo za svojo” ter jo vključimo v molitveno življenje v osebnem, družinskem, župnijskem in občestvenem življenju.
Nebeški Oče, vera, ki si nam jo dal v tvojem Sinu Jezusu Kristusu, našem bratu, in plamen ljubezni, ki ga je Sveti Duh izlil v naša srca, naj v nas prebujata blagoslovljeno upanje v prihod tvojega kraljestva.
Naj nas tvoja milost preobrazi, da bomo marljivo gojili seme evangelija, ki bo prekvasilo človeštvo in ves svet, ko zaupno pričakujemo novo nebo in novo zemljo, v katerem bodo premagane sile zla in se bo za vselej razodela tvoja slava.
Naj milost jubileja v nas, romarjih upanja, oživlja hrepenenje po nebeških dobrinah in na ves svet izliva veselje in mir našega Odrešenika.
Tebi, blagoslovljeni in večni Bog, bodi hvala in slava na veke vekov.
Amen.