Jamska reševalna služba
prispevekAprila smo se na medicinski skupini srečali v torek, 22. Tema našega, bolj pogovorno obarvanega, večera je bila Jamska reševalna služba. Predvsem kakšna je vključenost zdravnikov v jamsko reševanje. Sicer je nekoliko bolj poznana podobno organizirana Gorska reševalna služba, se pa v obeh službah redno srečujejo s poškodovanci, zato je tudi prisotnost zdravstvenega osebja zares pomembno.
Najprej smo si pogledali posnetek reševanja poškodovanega jamarja iz jame Primadona marca, leta 2022. Zgodba nam je res dobro predstavila, kako reševanje iz jam sploh poteka, kakšne so največje ovire s katerimi se med reševanjem srečajo in koliko časa pravzaprav reševanje iz jam lahko vzame.
Bolj pa smo se posvetili še reševanju iz jame poškodovanje jamarke, ki se je ponesrečila leto kasneje, aprila 2023, v še neraziskani jami, blizu Cerknice. Njena poškodba je bila tako obsežna, da je bila v nezavesti in je to predstavljalo še dodatno težavo za reševalce iz jame: kako jamarko čim hitreje spraviti nazaj na površje. Zdravnica je ob poškodovanki neprekinjeno bila 30 ur, preden so jo uspeli varno spraviti na površje in s helikopterjem prepeljati v UKC Ljubljana.
Pri obeh reševanjih je sodelovala zdravnica Tina Bizjak, ki je sicer specialistka iz ginekologije in porodništva, na tečaj jamarstva pa se je prijavila kot študentka medicine in takrat se je v podzemlje tudi zaljubila in ga obiskuje še zdaj. Velikokrat zaradi reševanja iz jame. Sama zelo poudarja kako je za reševanje iz jam pomembna dobra, sodelujoča in zanesljiva ekipa, saj sam posameznik ne bi zmogel izpeljati take reševalne akcije.
Pri drugem reševanju je sodelovala tudi Ema Jenko, ki opravlja poklic diplomirane medicinske sestre pri anesteziji. Njej je bilo jamarstvo položeno v zibelko, saj so se z njim ukvarjali tudi nekateri družinski člani. Pravi, da ji je pri spustih v jame najbolj pritegne odklop od kaosa na površju in kolegi na katere se lahko popolnoma zaneseš in si med seboj res močno zaupajo, česar pa je pogosto v zunanjem svetu precej malo.
Naš pogovor se je veliko zaustavil pri tem kje so meje pomoči sočloveku in odgovornostjo za svojo varnost. Kako službo ter še tako zadolžitev, kot je reševanje iz jam, usklajevati z družinskim življenjem. Govorili smo tudi o soočanje z lastnimi strahovi in stiskami med reševanjem, odgovornosti oziroma neodgovornosti tistih, ki se ukvarjajo z jamarstvom pa tudi s pohodništvom.
Medicinska skupina je tudi tokrat bila prijetno druženje ob deljenju pogledov na različne situacije in izkušnje, ki nam jih bo zdravniški poklic prinesel in se že veselimo majevskega srečanja.