OZNANILA

2. NEDELJA MED LETOM

Bratje in sestre, različni so duhovni darovi, Duh pa je isti. Različne so službe, Gospod pa je isti. Različna so dela, isti pa je Bog, ki dela vse v vseh. Vsakomur se daje razodetje Duha v korist vseh. Enemu je po Duhu dana beseda modrosti, drugemu v skladu z istim Duhom beseda spoznanja. Drugemu vera po istem Duhu, drugemu po istem Duhu milostni darovi ozdravljanja, drugemu delovanje čudežnih moči, drugemu prerokovanje, drugemu razločevanja duhov, drugemu raznovrstni jeziki, drugemu razlaganje jezikov. Vse to pa uresničuje en in isti Duh, ki deli vsakemu posebej, kakor hoče.

(1 Kor 12,4-11)

Prostori UniZUp so odprti

➡️ Vsak torek od 9.00 do 12.00
➡️ Vsako sredo po 15.00
➡️ Ali po dogovoru za pogovor ali sv. spoved.

Vabljeni! 😊

VEČER ZA ŠPORT IN SPROSTITEV 

Vsak torek med 18.00 in 20.00 LEPO VABLJENI na športne aktivnosti v telovadnico Srednje gradbene šole v Mariboru – Smetanova ulica 35 🏀💪

Poleg redne rekreacije vas čakata tudi fitnes in ping pong. 🏓
Pridite, sprostite se in uživajte v dobri družbi ter gibanju. 😊

SVETA MAŠA 

22. 1., ob 19. uri lepo vabljeni k redni študentski sveti maši v Mariborski stolnici. 💒✨

POMEN SVETEGA LETA V SVETEM PISMU

V torek, 21. januarja 2025, ob 17. uri vas vabimo v Sinagogo Maribor, Židovska ulica 4, 2000 Maribor, na pogovorni večer z naslovom “Pomen svetega leta v Svetem pismu”.
Gost večera bo doc. dr. Samo Skralovnik, docent na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer deluje pri Katedri za Sveto pismo in judovstvo.
Dr. Skralovnik je priznan strokovnjak na področju svetopisemskih študij in misijonar upanja v mariborski nadškofiji.
V okviru dogodka bo možen tudi ogled sinagoge, enega najpomembnejših spomenikov judovske kulturne dediščine v Sloveniji.
Pogovor bo osvetlil pomen svetega leta v Svetem pismu, njegove teološke in zgodovinske vidike ter aktualnost za sodobni čas.
Vljudno vabljeni!

TAIZEJSKA MOLITEV

V sredo, 22. januarja, po študentski sveti maši, vabljeni na taizejsko molitv v Mariborsko stolnico. Med molitvijo bo tudi priložnost za sveto spoved.

Molitev je prostor, kjer se srečujemo z Bogom in najdemo mir. Zakrament sprave pa je priložnost za notranjo obnovo in odkritje Božje neizmerne milosti. V taizejski molitvi bomo skupaj iskali pot k spravi in globljemu povezovanju z Gospodom.

Molitveni večer pripravlja kvartet Bellissimo.

 

ROMANJE V RIM 

Unizup se za sveto leto/jubilejno leto odpravlja v Rim! 🏛️🇻🇦🇮🇹

Prijave: https://forms.gle/uqn9AnpM2tTg1UiTA

Kdaj? 1.5-4.5.2025
Kaj vse je vključeno? Avtobusni prevoz in prenočišče z zajtrkom.
Kje spimo? 
Seraphicum Roma (https://maps.app.goo.gl/2JeiCFc988woGPkq7)
Sobe za fante in punce so ločene.
Cena? Dar za romanje je 250€. Cena ne sme biti razlog da ne greš na romanje tako da če je to problem kontaktiraj Primoža in se bo našla rešitev.
Program?
Ogled bazilike sv. Petra, Colloseum, Fontana di Trevi, Mesto, prosti čas za nakupovanje in kavo.
Zagotovljena družabnost, duhovnost in prosti čas.
Zakaj ravno v Rim in kaj je sveto leto?
Jubilejno leto je poseben izraz za sveto leto, ki ga katoliška Cerkev obhaja vsakih 25 let ali ob posebnih priložnostih, na poseben papežev poziv. V jubilejnem letu so kristjani še posebej povabljeni k romanju, molitvi, spovedi, dobrim delom in obnovi osebne vere. Osrednja značilnost je odprtje svetih vrat v štirih glavnih bazilikah Rima, kar simbolizira poseben vstop v čas milosti in novega začetka. Jubilejno leto je torej čas, ko Bog na poseben način daje svojo milost in vabi vse vernike, da obnovijo svojo povezanost z njim ter se pripravijo na novo duhovno poglavje.
SVETO LETO

Leta 1300 smo v Katoliški cerkvi začeli z rednim obhajanjem svetih jubilejnih let, v začetku vsakih 50 let, potem pa na vsakih 25 let. Vmes je bilo tudi nekaj izrednih svetih let.

Tokratno redno jubilejno leto bo potekalo pod geslom »Romarji upanja«.

Logotip sestavljajo štiri stilizirane figure, ki predstavljajo človeštvo s štirih koncev sveta. Druga drugo podpirajo, kar kaže na solidarnost in bratstvo, ki morata združiti narode, zadnja figura pa objema križ. Slednje ni le znamenje vere, ampak tudi upanja, ki ga ne smemo nikoli opustiti, saj ga potrebujemo vedno, še posebej pa v trenutkih največjih stisk.
Koristno je opazovati valove, ki so pod njimi in se gibljejo, kar kaže, da življenjsko romanje ne teče vedno v mirnih vodah. Pogosto osebne preizkušnje in svetovni dogodki klic k upanju narekujejo z večjo intenzivnostjo. Zato je treba podčrtati spodnji del križa, ki je podaljšan in se spreminja v sidro, kjer gospoduje valovom. Kot vemo, se sidro pogosto uporablja kot prispodoba upanja. Sidro upanja je namreč v pomorskem žargonu ime za rezervno sidro, ki ga plovila uporabljajo za nujne situacije, da bi stabilizirala ladjo med nevihto.
Ne spreglejmo dejstva, da podoba kaže, kako romanje ni stvar posameznika, ampak skupnosti, ki ima rastočo dinamiko in vse bolj teži h križu. Križ nikakor ni statičen, ampak je tudi ta dinamičen, saj se sklanja k človeštvu, kot da mu gre naproti in ga ne pušča samega, temveč mu ponuja gotovost prisotnosti in varnost upanja. Na koncu je v zeleni barvi jasno viden moto jubileja 2025, Romarji upanja.

Papež Frančišek je napisal molitev v pripravi in obhajanju jubilejnega leta 2025. Vabljeni, da molitev “vzamemo za svojo” ter jo vključimo v molitveno življenje v osebnem, družinskem, župnijskem in občestvenem življenju.

Nebeški Oče, vera, ki si nam jo dal v tvojem Sinu Jezusu Kristusu, našem bratu, in plamen ljubezni, ki ga je Sveti Duh izlil v naša srca, naj v nas prebujata blagoslovljeno upanje v prihod tvojega kraljestva.

Naj nas tvoja milost preobrazi, da bomo marljivo gojili seme evangelija, ki bo prekvasilo človeštvo in ves svet, ko zaupno pričakujemo novo nebo in novo zemljo, v katerem bodo premagane sile zla in se bo za vselej razodela tvoja slava.

Naj milost jubileja v nas, romarjih upanja, oživlja hrepenenje po nebeških dobrinah in na ves svet izliva veselje in mir našega Odrešenika.

Tebi, blagoslovljeni in večni Bog, bodi hvala in slava na veke vekov.

Amen.