Srečanje Mariborske in Ljubljanske medicinske skupine
prispevekSrečanje Mariborske in Ljubljanske medicinske skupine – iz mariborske strani
Da še malo popestrimo in spremenimo oblike druženja naše medicinske skupine smo se v petek, 25. aprila, 2025 študenti medicinske skupine v Mariboru srečali z medicinsko skupino iz Ljubljane. Da se je srečanje zgodilo nekje vmes in vsakemu nekje na polovici poti smo se dobili v Celju, kjer so nam vrata za naše srečanje odprli v Domu Sv. Jožefa.
Po uvodnem spoznavanju in hitrem klepetu je sledil bolj uraden del našega srečanja. Za nas so si vzeli čas in nam predstavili delovanje tamkajšnjega Doma sv. Jožefa in kako pomembna je celostna oskrba starejših, bolnikov in zlasti umirajočih. Predavanja in predstavitve so nas spodbudile k razmišljanju o tem, kako pomembna je poleg strokovne tudi sočutna in osebna skrb za človeka v vseh fazah življenja. Dom sv. Jožefa smo si tudi ogledali.
Po uradnem delu smo se v sproščenem vzdušju zadržali še ob prijetnem druženju, kjer smo si izmenjali izkušnje glede faksa in naših medicinskih skupin. Podelili smo si nekaj utrinkov iz študija ter se povezali med seboj. Srečanje je bilo odlična priložnost za nova poznanstva in sklepanje novih vezi med študenti obeh medicinskih fakultet. Večer je minil res hitro. Po tako lepem večeru vsi že komaj čakamo, da bi tako srečanje ponovili in da bi tako srečanje postalo tradicija naših medicinskih skupin.
Maruša
Srečanje katoliških medicincev v Domu svetega Jožefa – pogled še iz ljubljanske strani
V petek pred prvomajskimi počitnicami smo se katoliški študenti medicine iz Ljubljane odpravili na izlet v Celje. Želeli smo se srečati s kolegi medicinci iz Maribora in skupaj z njimi pokukati v živahno dogajanje v Domu svetega Jožefa.
V domu svetega Jožefa so nas toplo sprejeli bratje lazaristi ter nam predstavili zgodovino in dejavnosti Doma. Vodilo Vincencija Pavelskega, Gospod me je poslal, da oznanim blagovest ubogim, v prizadevanjih bratov in njihovih sodelavcev postaja resničnost. V domu se posvečajo prirejanju izobraževanj, vodenju duhovnih vaj, pa tudi kulturnim dejavnostim, kot so koncerti in orglarska šola. Osnovna poklicanost Doma je oskrba starejših. Na ogledu doma me je zelo nagovorila domačnost, ki jo zaposleni nudijo oskrbovancem. Ne osredotočajo se samo na nego, ampak vsakemu posamezniku pomagajo , da odkrije, kaj ga veseli, in mu omogočijo, da to zaživi. Gospe, ki je bila v svojem poklicnem življenju manekenka, je skupnost denimo pripravila pravo modno revijo, pri kateri so sodelovali tako stanovalci doma kot tudi dijaki kozmetične šole. Gospod, ki je izkazal veselje do pomoči v kuhinji, danes ves srečen pomaga pri deljenju in pripravi hrane. Pristop, usmerjen v posameznika in podpiranje njegovih potencialov, starejšim in bolnim omogoča, da se spet čutijo žive. Mislim, da bomo ta vidik posebej ohranili v spominu in ga nekoč vpeljali tudi v svoje zdravniško delo.
Domiselna se mi je zdela tudi arhitektura doma, ki oskrbovalcem nudi karseda prijetno vzdušje. Podrobnosti, kot so preimenovanje nadstropij v »vasi«, koledarji in tematska okrasitev na oddelku za dementne ter prikupni plakati lahko naredijo veliko razliko.
Izlet in izobraževanje smo zaključili z druženjem ob večerji, kjer smo si podelili vtise in poglede na študij v različnih okoljih. Hvaležna sem vsem, ki so sodelovali pri pripravi tako lepega srečanja in se veselim druženja tudi v prihodnje.
Larisa Demšar